TEATR KAMERALNY – MIĘDZY AKTOREM A WIDZEM

Aktorzy warszawskich scen, współpracujący z teatrem MŁYN mówią o tym, czym dla nich osobiście jest teatr kameralny – co stanowi o jego specyfice, co jest w nim wyjątkowe, co trudne, a co wspaniałe.

paulina_holtz

PAULINA HOLTZ: Dla opisania teatru kameralnego użyłabym słowa: bliskość. Po pierwsze bliskość w sensie dosłownym. Spektakle wystawiane są na niewielkiej przestrzeni, w związku z czym odległość, która dzieli widza i aktora jest niewielka. Po drugie – bliskość treściową. Tematy poruszane w teatrze kameralnym są bliskie widzowi, dotyczą jego codziennych doświadczeń, myśli i przeżyć. Po trzecie mam na myśli bliskość w relacji między aktorem i aktorem. W przeciwieństwie do spektakli, nad którymi pracuje 30 osób, w teatrze kameralnym obsada jest niewielka, zazwyczaj to dwóch lub trzech aktorów, między którymi musi powstać jakaś więź. Aktorzy nie mogą ukryć się za formą. Jeśli między nimi nie będzie prawdziwej relacji, opartej na zaufaniu, widz natychmiast to dostrzeże, a spektakl wiele straci.

krzysztof_kiersznowski

KRZYSZTOF KIERSZNOWSKI: Kończyłem szkołę teatralną w poprzednim wieku w latach 70. Otrzymałem wtedy dwie poważne oferty pracy w (tak zwanym) normalnym, ogromnym teatrze. Wybrałem jednak maleńki teatr, który mieścił 80 osób. Bardzo mi to odpowiadało. Już w szkole wiedziałem, że charakteryzacje, inscenizacje… to wszystko nie jest dla mnie. Najlepiej czuję się w niewielkim teatrze, który otwiera możliwość dyskusji, a ja mogę być bliżej widza. Spotkanie z widzem i z twórcami ma inne znaczenie niż w teatrze widowiskowym. Język teatru pozornie jest taki sam, ale na wielkiej przestrzeni gra się zupełnie inaczej niż dla 50 widzów w odległości kilku metrów. Teatr kameralny wymaga szczerego i oszczędnego grania. Udawanie nie wchodzi w grę. Tych 50 widzów jest jak 50 kamer – każdy szczegół zostanie zauważony.

slawek_pacek

SŁAWOMIR PACEK: Teatr kameralny jest spotkaniem, które umożliwia intymny kontakt z widzem. Niestety, dzisiaj często zapomina się o tym, że każde spotkanie w teatrze powinno być dialogiem i rozmową. Teatr kameralny jest bardzo skupiony na rozmowie i kontakcie, w atmosferze bliskości i intymności. Problemy, które są poruszane, dotyczą codzienności, dotyczą każdego z nas tu i teraz. Jako aktor w teatrze kameralnym daję tą bliskość widzowi, ale również sam się jej spodziewam. Jestem widzem i uczestnikiem tego spotkania i z obu stron oczekuję tego samego: wzruszeń, uśmiechu, radości i refleksji.

MAREK SIUDYM: W teatrze kameralnym panuje zupełnie inna atmosfera niż w dużym teatrze. Rodzaj łączności między widzem i aktorem jest odmienny. Aktor nie może schować się za rekwizytami i inscenizacją. Wydaje się, że widz i aktor są na równi, w jednej przestrzeni. Relacja między aktorami również jest trochę inna. Mówią do siebie mniej teatralnie, a bardziej naturalnie. Teoretycznie warsztat aktorski powinien być taki sam w każdym teatrze, bo widz płaci za to samo: za uśmiechy, za wzruszenia. Ale w teatrze kameralnym każdy szczegół jest dużo bardziej widoczny. Trochę jak przed kamerą. Trzeba grać delikatniej. Wszystko jest bardziej subtelne.

joanna-870x490JOANNA ŻÓŁKOWSKA: Teatr jest dla mnie szansą na wymianę myśli i emocji. Aktor może posługiwać się słowem, a ja bardzo cenię sobie słowo w teatrze. To właśnie literatura była powodem, dla którego zostałam aktorką.  Najbardziej znany spektakl, w którym grałam to „Ławeczka”, będąca kwintesencją teatru kameralnego. Razem z Januszem Gajosem siedzieliśmy na ławce blisko widowni. Było zupełnie tak, jakbyśmy siedzieli razem z widzami. Teatr kameralny zawsze był mi bliski i chętnie do niego powracam.

Rozmawiała Marianna Fijewska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: